Bailes no pārmaiņām

Mēs baidāmies no pārmaiņām, jo nevaram paredzēt rezultātu. Vai tas man palīdzēs? Varbūt es pārdzīvošu? Bet varbūt viss tomēr būs kārtībā!

Neirozinātnes pētījumos tiek minēts, ka nenoteiktības izjūta cilvēka smadzenēs reģistrējas kā kļūda. Lai varētu justies komfortabli, šai kļūdai ir jāmeklē risinājums jeb jāizlabo tā. Taču, ja saprotam, ka varam no risināšanas izvairīties, mēs izvēlamies neko nedarīt. Cilvēka smadzenes neuztver atšķirību starp nenoteiktību un kļūdīšanos. Tādēļ mēs jūtamies komfortablāk un drošāk, ja visas atbildes zinām pirms visiem dzīves notikumiem, kas mūs vēl tikai skars.

Pēdējā mēneša laikā arī es saskaros ar bailēm no pārmaiņām. Un arī es izvairos no “kļūdas” labošanas, jo zinu, kā no tā varu izvairīties. Paiet viena diena, divas un tad jau nedēļa riņķī. Un vēlāk tās domas – “Kā es tā varu rīkoties.. Kāpēc es nevaru vienkārši tās pārmaiņas ieviest un viss? Kā tas var būt, ka es zinu, kā tās lietas darāmas, bet neko no tā nedaru?” Tas viss kādā brīdī var vainagoties dažādās psiholoģiskās grūtībās, piemēram, trauksmē, depresijā, izolācijā no citiem cilvēkiem, stresā, izvairīšanās uzvedībā u.c.

Fokusējoties tieši uz izvairīšanās uzvedību – tās ir ne tikai bailes no pārmaiņām, bet arī vēlme sevi pasargāt no spēcīgām emocijām, no vilšanās piedzīvošanas, no neizdošanās. Un reizēm mēs izvairāmies, jo ir grūti sev atzīt, ka es ar visu nevaru tomēr tikt galā, kā esmu iedomājusies, un ka man ir nepieciešams atbalsts un palīdzība.

Bailes no pārmaiņām savā ziņā ir loģiskas, jo pārmaiņas veicinās citas emocijas un domas, par kurām šobrīd nekas nav zināms, taču, kādi ir daži soļi, ko var darīt brīžos, kad izjūti bailes no pārmaiņām:
• Izvairies no izvairīšanās: Sāc ar kaut ko! Izvairīšanās no pārmaiņām var veicināt stresa paaugstināšanos vai aktivizēt trauksmi. Tā vietā, lai domātu, kas varētu noiet greizi, dod sev iespēju uz pārmaiņām paskatīties, kā izaicinājumu ieraudzīt vai uzzināt, ko jaunu par sevi un radušos situāciju.
• Aprunājies ar ģimeni vai draugiem: ja vien tas ir iespējams, pārrunā savas bailes ar ģimeni vai draugiem. Iespējams, viņiem ir līdzīgi stāsti Tavējam un var sniegt atbalstu vadoties pēc savas pieredzes. Citkārt, dalīšanās ar savām sajūtām var mazināt negatīvo emociju intensitāti un var likt justies sadzirdētam, kas ir pozitīva pieredze atrodoties konkrētajā situācijā.
• Uzstādi mazo mērķi un realizē to: bailēm ir tendence mazināties, kad nolemjam pieņemt attieksmi, ka mēs varam kaut ko darīt lietas labā, sperot mazus un apzinātus soļus. Mazie mērķi palīdz ātrāk sasniegt un pamanīt pozitīvos rezultātus, kas veicina tālāku motivāciju.
• Atrodi savu psihoterapeitu: Dažkārt izjūtas var būt tik spēcīgas, ka ir grūti sevi nomierināt un psiholoģiskās grūtības kļūst intensīvākas. Šajā gadījumā – vērsies pēc palīdzības un saņem sev nepieciešamo atbalstu pie psihoterapeita.

Scroll to Top