Ir tik daudz stereotipu un aizspriedumu par to vai jūtām ir vieta sarunās. Kādēļ mums ir nepieciešams runāt par savām jūtām? Vai ir vērts vispār otram kaut ko teikt par to, kā es jūtos? Ko tas mainīs?
Katrs cilvēks ir unikāls un katram no mums piemīt atšķirīgas personības iezīmes, kas norāda uz to vai esam atklāti un sakām visu ko domājam? Vai tomēr biežāk esam kautrīgi un noklusējam savas domas un izjūtas? Vai Tev ir bijis tā, ka nolem savas jūtas paturēt pie sevis nepasakot šīs izjūtas otram cilvēkam?
Neskatoties uz to, kāda ir Tava personība – ietērp savas jūtas vārdos. Sajūtu pārvēršana vārdos palīdz pārvaldīt negatīvo emocionālo pieredzi. Psihologi ir izpētījuši, ka veicot, piemēram, dienasgrāmatas pierakstus, lai izteiktu savas emocionālās izjūtas sniedz pozitīvu ietekmi uz garīgo un fizisko veselību cilvēkiem. Savukārt, veicot neiroattēlu izpēti iegūtie rezultāti norāda, ka izsakot savas jūtas vārdos veidojas neirokognitīvais mehānisms, kas var mazināt negatīvas emocionālās reakcijas.
Šie atklājumi skaidro, ka izsakot jūtas vārdos var palīdzēt regulēt negatīvo pieredzi, mazināt ciešanas un veicināt labāku garīgo un fizisko veselību.
Jūtu izteikšana vārdos var realizēties vairākos veidos:
1. Raksti dienasgrāmatu – pieraksti savas dienas svarīgākos momentus vai vienkārši ļaujies plūstošai rakstīšanai un uzraksti – kādas jūtas konkrētais notikums vai saņemtā informācija Tevī ir radījusi;
2. Pasaki pats/-i sev ko Tu jūti – savu jūtu izteikšana pašam/-ai sev atrodoties vienatnē vai to darot pie spoguļa ir palīdzošs veids, kā izreaģēt piedzīvoto. Piemēram: “Es jūtos satraukts/-a”, “Es jūtos dusmīgs/-a”, “Es jūtu sevī apjukumu”, “Es jūtu sevī mieru”; “Es jūtu sevī pārliecību”;
3. Dziedi – atbrīvo savas jūtas izmantojot savu balsi izdziedot dziesmu, kura vislabāk atbilst Tavai situācijai;
4. Komunikācijā ar draugiem, ģimeni vai kolēģiem (arī runājot par neitrālām tēmām) var norādīt – “Šī tēma/doma/situācija manī rada šādas izjūtas.” un uzskaiti tās;
5. Izvēlies apmeklēt terapiju pie profesionāļa – lēmums par terapijas apmeklēšanu var šķist satraucošs, taču, iespējams, tas ir efektīvs risinājums, lai Tu varētu uzlabot savu mentālo un fizisko veselības stāvokli jau tagad.

Sāc ar sev piemērotāko veidu no iepriekšminētā saraksta. Iespējams, Tu vari izveidot savu personīgo nedēļas izaicinājumu un katru dienu (iepriekš izvēloties veidu) dot sev iespēju uzlabot savu garīgo un fizisko veselību.
Uzdrīksties ietērpt savas jūtas vārdos!
Izmantotā literatūra:
Hariri, A.R., Bookheimer, S.Y., & Mazziotta, J.C. Modulating emotional response:Effects ofa neocorticalnetwork on thelimbic system. NeuroReport, 11, 43–48, 2000.
Hemenover, S.H. (2003). The good, the bad, and the healthy: Impacts of emotional disclosure of trauma on resilient self-concept and psychological distress. Personality and Social Psychology Bulletin, 29, 1236–1244.
Lieberman, M.D., Hariri, A., Jarcho, J.J., Eisenberger, N.I., & Bookheimer, S.Y. An fMRI investigation of race-related amygdala activity in African-American and Caucasian-American individuals. Nature Neuroscience, 8, 720–722, 2005.
Matthew D. Lieberman, Naomi I. Eisenberger, Molly J. Crockett, Sabrina M. Tom, Jennifer H. Pfeifer, and Baldwin M. Way “Putting Feelings Into Words Affect Labeling Disrupts Amygdala Activity in Response to Affective Stimuli”, University of California, Los Angeles, 2007.
Pennebaker, J.W . Writing about emotional experiences as a therapeutic process. Psychological Science, 8, 162–166, 1997.